O spolku

Šachy v Brankovicích

Brankovice byly na začátku 21. století jedním z významných center jihomoravského mládežnického šachu.

Vznik organizované šachové  hry se datuje do roku 1997,  kdy ředitel brankovické školy Jaroslav Hejný založil občanské sdružení Šachový klub ZŠ Brankovice. Především zásluhou Miroslava Křivánka z Nesovic, ředitele Jaroslava Hejného, Augustina Masného,  a za účinného přispění nestora moravských trenérů Vratislava Hory ze Starého Města , rodičů , sponzorů a dalších příznivců šachu vznikl  oddíl , který to na přelomu tisíciletí dotáhl až  do extraligy družstev mladšího dorostu. Po Miroslavu Křivánkovi a Vratislavu Horovi převzali trenérské otěže Radka Slepánková a Jan Slepánek z Vyškova, posléze Stanislav Lánský, Helena Čermáková a Klára Čermáková.

Významnou tradicí se stal mládežnický turnaj O brankovického krále, který v roce 2019 proběhl již podvaadvacáté. Stabilně se turnaje zúčastňuje 130 až 150 dětí a patří tak k nejpočetnějším mládežnickým turnajům na Moravě. Je jistě jeho dobrou vizitkou , že se hraje jako součást šestidílného seriálu jihomoravského krajského přeboru mládeže v rapid šachu. V současnosti se snažíme o co největší popularizaci šachu, zaměřujeme se především na získávání dětí pro tuto nádhernou královskou hru.

K 1.1.2016  došlo v souvislosti se změnami některých zákonů  k přejmenování ŠK ZŠ Brankovice na Šachy Brankovice z.s. Náš šachový spolek má v současné době(rok 2019) 6 dospělých členů a 25 dětí ve věku od 7 do 15 let. S dětmi pracujeme v kroužcích při škole, organizujeme  a navštěvujeme  různé akce pro mladé šachisty.